Претседателот на САД, Доналд Трамп, во телефонско интервју со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека наскоро ќе назначи нов американски амбасадор во Москва.

Ова за медиумите го потврди портпаролот на Кремљ, Димитриј Песков, пренесува ТАСС.

Трамп и Путин разговарале по телефон на 31 јули.

„Трамп рече дека наскоро ќе биде назначен нов амбасадор“, кажа Песков.

извор: Makfax