Американскиот претседател, Доналд Трамп им се заблагодари на албанскиот премиер Еди Рами за протерувањето на иранскиот амбасадор и уште еден дипломат поради наводна вмешаност во нелегални активности кои ја загрозуваат стабилноста на земјата.

Трамп во писмото до Рама изразил благодарност за „постојаните напори за спротивставување на Иран и нивните дестабилизирачки активности и напорите да ги замолчат дисидентите низ целиот свет”, објави АП.

Албанија синоќа објави дека протерала двајца ирански дипломати поради наводни нелегални активности кои ја загрозувале безбедноста на земјата.

извор: Makfax