Поради пандемијата на ковид-19, 80 милиони Американци се очекува да гласаат преку писмо. Следната претседателска дебата ќе биде виртуелна, Трамп: „Нема да губам време на тоа, не сум заразен“.

Пред четири години, новоизбраниот претседател Доналд Трамп се спушти на ескалаторот на својата кула на Петта авенија околу 2.30 часот по локално време за да ја прослави победата во Висконсин со воодушевена толпа што му донесе 270 изборни гласови потребни за Белата куќа.

Сепак, оваа година може да почекаме уште малку за победникот. Повеќе оптимистички аналитичари најавуваат дека ова се денови, додека оние кои се попесимистички споменуваат и недели. Поради околностите во кои се одржуваат претседателските избори во САД оваа година, може да го чекаме официјалниот резултат до крајот на ноември. Оваа година, поради пандемијата „ковид-19“, се очекува 80 милиони Американци да можат да гласаат по пошта за да избегнат непотребно излегување на избори.

Недостатокот на волонтери на гласачките места е еден од најголемите предизвици оваа година затоа што работата инаку ја завршуваа пензионерите кои повеќе не се подготвени да бидат непотребно изложени на вирусот кој однесе повеќе од 210.000 животи во Америка.

Имено, според епидемиолозите, секој вработен на избирачките места доаѓа во контакт со околу 700 граѓани за време на денот на изборите, поради што многу доброволци заклучиле дека нивниот ангажман за време на светската пандемија би бил играње руски рулет. Мериленд уште во јули објави дека им недостасуваат најмалку 14.000 волонтери, а на Џорџија и недостасуваат до десет илјади волонтери.

Бројни држави објавија повик за волонтери на почетокот на септември, што тие се обидоа да го најдат меѓу јавните службеници и политички ангажирани тинејџери, а Њу Џерси отиде чекор понатаму ангажирајќи 120 војници на Националната гарда за Денот на изборите.

Финансиска инјекција

Гласачките ливчиња треба да бидат доставени навремено од федералната пошта, која се најде во сериозни финансиски проблеми дури и пред пандемијата на корона вирусот и економскиот колапс на земјата.

Долгот со големина на БДП на една Унгарија беше причина за заострување на оперативните трошоци на државната компанија, што доведе до одложувања во испораката во 48 од вкупно 50 сојузни држави. Американскиот претседател блокираше дополнителна финансиска инјекција од сојузната каса за да спречи евентуално одложување, а тој е познат и како голем противник на методот на на гласање по пошта, и покрај тоа што го користи со години.

До 2020 година само државите на американскиот запад им дозволуваа на своите граѓани да гласаат по пошта без валидна причина, но оваа година и други држави ги сменија критериумите, повикувајќи се на пандемијата како универзално оправдување за сите регистрирани гласачи. Сепак, повеќето од овие земји досега имаа многу ограничена средба со обработката на букви, што може да доведе до компликации, а со тоа и доцнења при наглото зголемување.

Избирачки места

Обработката на гласачките ливчиња е дополнително комплицирана од фактот дека секој од добиените пликови содржи потпис на гласачот кој треба да биде внесен во базата на податоци за да се провери неговата валидност. Исто така, повеќето држави не дозволија отворање и обработка на гласачките ливчиња пред затворањето на избирачките места.

Анкетите се затвораат најпрво на источниот брег на САД, во 19 часот по локално време, а водечките медиуми околу 20 часот, врз основа на излезните анкети, прогласуваат за неофицијален победник во држави каде разликата е доволно голема за да не се направи статистичка грешка. Во тој момент ќе може да се предвиди кој кандидат освои повеќе гласови на национално ниво, т.н. народно гласање, кое не го избира претседателот на земјата според Уставот на САД.

Многу лесно може да се случи, исто како што беше случај во 2016 и 2000 година, една личност која не успеа да ги освои клучевите од Белата куќа да е во водство цела вечер. Демократскиот кандидат Џо Бајден потврди дека ќе го прифати изборниот резултат, но истакна дека тоа ќе го стори само откако ќе бидат обработени сите гласачки ливчиња, што во 2016 година, кога само четвртина од Американците користеа гласање по пошта, траеше цел месец.

Трамп веќе објави дека во случај на пораз, планира да го постави прашањето за легитимитетот на изборите на масата на Врховниот суд каде што, доколку Ејми Кони Барет не биде назначена до 3 ноември, во моментов седат само осум судии: пет конзервативни и три либерални. Врховниот суд донесе одлука и за резултатот во 2000 година, кога Ал Гор ја загуби Флорида, а со тоа и изборите, со само неколку стотици гласови.

5 хипотетички сценарија

Во случај на ист резултат, Претседателот се бира од Претставничкиот дом. Иако многу Американци по фијаското во 2016 година засекогаш решија да ги прецртаат изборните анкети како релевантен показател за политичките трендови во земјата, повеќето медиуми сепак ги цитираат како најава за земјотресот на 3 ноември.

Анкетите оваа година му даваат на Бајден многу стабилна и прилична предност во однос на актуелниот претседател Доналд Трамп, но во моментов има осум изборни сценарија според кои Бајден и Трамп сепак имаат 50-50 проценти шанси да победат.

Тековниот фаворит ја губи предноста во клучните состојби, па во повеќето од нив во моментов влегува во статистичка грешка. Да потсетиме, анкетите во 2016 година во сојузните држави погрешија за рекордни 5,5 проценти, што влијаеше на односот на гласачите.

Резултатот од денешните анкети се остварува. Во тоа сценарио, Бајден освоил 353 електорски гласови, а Трамп 185. Минесота со 10 гласачи и Флорида со 29 припаѓаат на Бајден, но Трамп го освоил Тексас со 38 гласачи. Но, ова сценарио не е премногу реално бидејќи не предвидува статистичка грешка, што се покажа како клучно за минатите циклуси.

Изборната ноќ му носи предност на Трамп. Во тоа сценарио, Трамп добива 404 гласачи барем привремено, а Бајден 134. Сценариото е многу можно бидејќи гласачките ливчиња се обработуваат побрзо од поштата, а републиканците статистички поверојатно гласаат лично. Во тој случај, треба да се чека крајниот резултат.

„Тивкото мнозинство“ возвраќа. Сценариото од 2016 година се повторува, а Трамп успева да ги задржи сите држави и ги освои Минесота, Невада и Њу Хемпшир. Во тој случај, Трамп би добил 325 гласачи, а Бајден 213. Сценариото не е премногу веројатно затоа што Трамп заостанува 10 проценти во три држави.

Се повторува 2016 година. Трамп го повторува успехот од 2016 година и освои 305 изборни гласови, додека Бајден е сопственик на 233. Висконсин со 10 гласачи, кои гласаа за републиканците за прв пат по 32 години во 2016 година, е повторно црвен, како и Пенсилванија, Ајова и Мичиген. Во зависност од од излезноста, сценариото е теоретски можно.

Тесна победа на Бајден. Бајден успева да ја воскресне популарноста на Обама во т.н. ‘Рѓосан појас и стекне довербата од Шпанците во Аризона и Флорида. Во тоа сценарио, тој би добил 273 изборни гласови, додека Трамп би му дишел во врат со 265 гласачи. Во зависност од од излезноста сценариото е можно.