На политичките митинзи во Мичиген и Висконсин, претседателот Доналд Трамп ја обвини т.н. левица – демократите, дека се обидат да го уништат американскиот начин на живот. Како што потсетува АП, овие земји играа клучна улога во победата на Трамп на изборите одржани во 2016 година, но моменталната состојба не е во прилог на претседателот.

Трамп на своите митинзи ги искара демократите, кои ги нарекува левица, дека сакаат да ја избришат американската историја и вредности. Американскиот претседател рече дека победата на неговиот ривал Џо Бајден ќе доведе до „најголема депресија во историјата на земјата“ и ќе го претвори Мичиген во „бегалски камп“.

„Демократската партија за која некогаш знаевте, веќе не постои“, истакна Трамп.

Тој рече дека Бајден ги стави во опасност граѓаните, без да даде никакви објаснувања за тоа.

Зборувајќи за кризата предизвикана од пандемијата на коронавирусот, претседателот предупреди дека Бајден ќе го продолжи нејзиното траење, ќе ја затвори земјата и ќе ја одложи употребата на вакцината, иако здравствените експерти посочуваат дека епидемиолошката состојба во земјата ќе биде многу подобра доколку администрацијата на Трамп реагира побрзо и порешително.

Пораката што Трамп ја испрати на политичките митинзи одржани во две земји од Средниот запад се случува во време кога анкетите на јавното мислење покажуваат дека Бајден е фаворит на изборите.
Трамп продолжи да одржува политички митинзи и покрај заканата од коронавирусот, поради кој беше хоспитализиран неодамна. Претседателот стравува дека може да ги загуби изборите во Мичиген и Висконсин, две држави кои беа клучни за неговата победа во 2016 година.

извор: Makfax