x

Трагедија: Од корона почина Марјан Лазовски!

lazovski-960x640

Страшна вест за македонската кошарка. Како причина од коронавирусот, на 58 години почина Марјан Лазовски, еден од нашите најпознати кошаркарски тренери, беше и селектор на машката и женската селекција. Беше предводник на младинската селекција на Македонија која ја и настапи во А дивизијата на ЕП.

Лазовски беше омилен лик во кошарката, општо во нашиот спорт. Секогаш беше тука да помогне на кошаркарите, клубовите секогаш достапен и за медиумите.

Лазовски беше тренер на многу наши екипи, како Вардар, МЗТ Скопје, Работнички, Торус, Пелистер.

Вреден спортски работник, голем професионалец и врвен педагог.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата