x

Тореира на чекор до Атлетико Мадрид

lucas-torreira-im-trikot-von-arsenal-1575977165-28152

Се поизвесно е дека досегашниот член на тимот на Арсенал, Лукас Тореира својата кариера ќе ја продолжи во Атлетико Мадрид. Овој дил се подготвува веќе извесно време и голема е веројатноста дека и ќе се оствари до крајот на преодниот рок.

Уругваецот пристигна во Лондон во 2018 година од Сампдорија и имаше релативно добра улога во тимот. Одигра шеесетина мечеви остави силен впечаток, но очигледно дека Атлетико има голема желба да го доведе во своите редови. Таму ќе се создаде мини Уругвајца колонија на чело со Луис Суарез, а тренерол Симеоне е познато дека сака играчи кои гинат на терен што се вели, а Тореира е токму таков профил.

 

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата