Во 11 коло од кошаркарската Евролига имаше многу атрактивни потези, а прв на топ 10 листата со најдобрите потези се најде кoшаркарот на литвански Жалгирис, Арон Вајт кој на мечот против Олимпијакос најпрво „подели банана“ пред сопствениот кош, а подоцна во истата акција имаше страшно забивање во обрачот на противникот.

На листата високо котира и центарот на Фенербахче, Јан Весели со блокадата за Џејмс Гист, а место имаше и за одличната асистенција на Василије Мичиќ до Андријан Моерман на мечот Ефес – Реал.

Погледнете ги 10 нај-потези на колото:

извор: Makfax