Терористичката група Хезболах, поддржана од Иран, го обвини Израел за убиството на еден нејзин член, предизвикувајќи загриженост за одмазднички напад, објави јавниот радиодифузен сервис „Кан“.

„Али Камел Мохсен Џавад беше убиен во чин на ционистичка агресија“, објавија медиумите спонзорирани од Хезболах, алудирајчи на бранот напади во близина на Дамаск во понеделникот вечерта.

Британската Сириска опсерваторија за човекови права соопшти дека петмина ирански милитанти биле убиени во нападите, а четворица други се повредени. Во понеделничките ракетни напади беа зафатени депоа за оружје кои им припаѓаат на сириските режимски сили и на милитантите, поддржани од Иран, од областа над Маџдал Шамс на Голанската висорамнина.

Според државната новинска агенција САНА, сириската воздушна одбрана ги пресретнала ракетите. Седум сириски војници од сириските воздушни одбранбени сили се повредени во нападите.

Штрајковите, кои се случија во два наврати, погодија цели во градовите Џабал ал Мане, Мукајлабија и Закија, предизвикувајќи огромни експлозии, објави Ројтерс повикувајќи се на сириски аналитичар.

„Израелците го таргетираа големо складиште за муниција. Имаше неколку напади и експлозиите беа огромни. Постојат извештаи дека иранскиот персонал е убиен “, вели Заид ал Рејс.

Лидерот на Хезболах, Хасан Насралах, во мај предупреди дека неговата терористичка група ќе се одмазди ако биде убиен некој милитант. Во минатото, Хезболах извршуваше одмазднички напади по израелските операции.

Во август, терористичката група истрела три противтенковски проектили кон израелските цели долж границата со Либан како одговор на убиството на двајца милитанти на Хезболах, кои оперирале со вооружени беспилотни летала, од страна на ИДФ.

извор: Makfax