Министерството за одбрана на Ерменија објави видео во кое беше забележано како ерменските вооружени сили ги напаѓаат азербејџанските трупи во областа на регионот Нагорно-Карабах, каде што се водат борби од утрово.

Ерменската влада прогласи воена состојба и општа мобилизација поради ескалацијата на конфликтот во Нагорно Карабах, објави премиерот на оваа земја, Никола Пашинјан.

Пашијан објави објава на Фејсбук во која напиша дека е прогласена воена состојба и општа мобилизација во земјата, пренесува ТАС.

Претходно, претседателот на непризнатата република Нагорно-Карабах, Араик Артјунјан, прогласи воена состојба и мобилизација на сите граѓани на возраст над 18 години.

Утринава ерменскиот премиер Никол Пашинијан изјави дека вооружените сили на Азербејџан започнале офанзива во правец на регионот Нагорно-Карабах и дека одбраната успешно ја држи ситуацијата под контрола.

Министерството за одбрана на Азербејџан објави дека Ерменија започнала интензивно гранатирање на позициите на азербејџанската армија и населени места, поради што вооружените сили на оваа земја одлучиле да започнат контраофанзива по целата линија на фронтот. Азербејџан пријави штети, како и повредени меѓу цивили.

Портпарол на Министерството за одбрана на Ерменија изјави дека два хеликоптери и три беспилотни летала на азербејџанските вооружени сили биле погодени за време на конфликтот во Карабах, објави новинската агенција ТАС.

Конфликтот меѓу Баку и Ереван започна во февруари 1988 година, кога автономниот регион Нагорно-Карабах прогласи отцепување од Азербејџан.

За време на конфликтот во периодот 1992-1994 година, Азербејџан ја изгуби контролата над Нагорно Карабах и седум соседни региони.

Преговорите за мирно решавање на конфликтот се водат од 1992 година во рамките на Минската група на ОБСЕ, со која претседаваат Русија, Соединетите држави и Франција.