Три лица исчезнаа, а најмалку осум се повредени во налетот на тајфунот “Токаге” западниот дел на Јапонија, јавуваат западните агенции. Според агенциските вести, најмногу бил погоден островот Кјушу, каде што над 17.000 жители останале без струја, во прекин е целиот морски воздушен сообраќај. (МАКФАКС)