x

Тајната на Роналдо: Не се станува МАШИНА само во теретана – туку и во кревет!!!

resize

Кристијано Роналдо (35) иако е во одминати години, сепак важи за еден од најдобрите фудбалери во светот во моментов, за некои и најдобар. Познат е по тоа што одлично се грижи за своето здравје, за своето тело со максимален напор на тренинзите, секодјенвно посетување во теретана, внимавање на тоа какви му се обриците. Но тоа не е се, имено деновиве е откриена и најважната тајна, зошто Роналдо на 35 години е во топ – форма.

Да е така подготвен своја заслуга има и личниот тренер со спиење Ник Лителс, кој се грижи за тоа колку Португалецот одвојува време за пријатен сон.

Имено Роналдо според Лителс мора да биде во кревет најмалку по 5-6 пати на ден, но никако не подолго од 90 минути.

Тоа не е дремка како што тоа го прават обичните луѓе, туку тоа е начин на кој Роналдо може да спеи помалку, а побргу да се опорави за наредниот меч“открива Лителс.

Специјалистот објаснил дека играчоте поради замор и стрес не можат да спијат навечер, па затоа тој го препорачува овој рецепт.

Адекватниот одмор придонесува да бидам подобар на теренот.Рано легнувам и рано се будам. Спиењето помага мускулите да се опорават, а тоа е клучно“ напомена Роналдо.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата