Една од најсексапилните девојки во светот на велосипедизмот е и Словачката Лусија Јаворчекова. Таа е шампион на Словачка во велосипедизам и ја претставува на светските и европските првенства. Таа заради атрактивниот изглед секогаш е во центарот на вниманието кај машката популација.

Мажите ја обожаваат не само зашто добро изгледа, туку и затоа што често знае да ги покаже своите атрибути во машките списанија. Нејзината последна фотосесија за машките списанија беше во велосипедска опрема, во која повторо ги покажа своите големи гради. Убавицата освен со велосипедизам се занимава со манекенство, а некои словачки медиуми ја опишуваат како спој на убавина, спорт, младост и амбициозност.