Легендарниот музичар, 73-годишниот Елтон Џон беше еден од најблиските пријатели на покојната принцеза Дајана, а колку ја сакаше објасни во своите мемоари „Јас“ што ги објави пред неколку месеци. Сепак, во мемоарите се најдоа некои мемоари, досега непознати за јавноста, што предизвика вистинска лавина коментари.

Како што напиша Елтон Џон, принцезата Дајана имаше многу поголемо влијание врз мажите отколку што мислеше јавноста, а Елтон опиша настан што се случил во 1994 година на забава во Лондон кога двајцата славни актери се судриле кој ќе и се додворува. „Ричард Гир и Дијана веднаш изгледаа воодушевени еден од друг“, открива Елтон и објаснува дека Дајана и принцот Чарлс биле разведени во тоа време, додека Гир штотуку раскинал со супермоделот Синди Крафорд.


‘Додека ние останатите зборувавме, не можев да не ја забележам чудната атмосфера во собата. Судејќи според погледите што им ги дал, фактот дека Дајана и Гир станале пријатели му пречеше на Силвестер Сталоне, кој беше воодушевен од принцезата. Тој дојде на забавата со намера да стапи во контакт со Лејди Ди и да ја заведе “, напиша Џон. Ситуацијата подоцна ескалираше, а сопругот на Елтон Џон, Дејвид Фурниш, беше сведок на сето тоа. Непосредно пред вечерата, Сталоне и Гир се скараа жестоко, а Фурниш мораше да ги раздели бидејќи имаше скоро физичка пресметка.