x

СП во Атлетико поместено за 2022 година

Светското првенство во атлетика кое требаше да се одржи во 2021 година е поместено за една година подоцна соопшти денеска Светската атлетска федерација (ИААФ). После објавувањето на новиот датум на почетокот на Олимписките игри во Токио 2021. (23 јули-8 август 2021), ИААФ го помести Светското првенство во атлетика на отворено кое требаше да се одржи во период од 6. до 15. август идната година во Јуџин (САД).

Точниот термин на одржување на шампионатот во 2022 година ќе биде објавен дополнително.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата