Наглите  временски промени се погодни за развој на вируси и настинки, па затоа е важно навреме да го зајакнеме имунитетот за да станеме поотпорни на вируси и бактерии.

Храната богата со витамини и минерали, кои имаат корисен ефект врз нашиот имунолошки систем, што треба да ги вклучуваме во диетите секој ден, ако сакаме да го зачуваме здравјето, може да ни помогне.

Природниот мед е полн со антиоксиданти, ензими и минерали, вклучувајќи цинк, железо, калиум, калциум, магнезиум и селен. Исто така, содржи витамин Б6 и Тијанин. Ги отстранува слободните радикали од телото, со што само го подобрува нашиот имунитет. Во комбинација со куркума, медот е исклучително моќен природен антибиотик.

Куркума

Фабриката од куркума е по потекло од Индонезија и јужна Индија, а низ историјата се користела како зачин, текстилна боја, но и средство за лекување. Богата е со растителни влакна, минерали и витамини, така што има корисни ефекти врз состојбата на нашето тело. Тој е богат извор на фитонутриенти, куркумин, кој има антиинфламаторни својства, кои го штитат нашето тело од воспалителни процеси кои се резултат на пад на имунитетот.

Направете ваша напивка за зајакнување на имунитетот со мелење парче ѓумбир, додавајќи лажичка куркума и исцедете еден лимон. Истурете го сето тоа со 4 чаши вода, измешајте добро и изладете. Две чаши на ден ќе направат  чудо за вашиот имунитет.

Алое Вера

Покрај моќниот регенеративен ефект врз кожата, Алое Вера има извонреден ефект врз рамнотежата во нашето тело. Тој е богат со витамини Ц и Е и може да го спречи нашето тело да стане дехидрирано. Покрај гелот за нега на кожата на алое, можете да го земете и како сок.