Дали жените навистина имаат пониско либидо од мажите, дека нивниот интерес за секс е помал? Приказните за овие две дами ќе ви покажат дека е само мит.

Керол Ел Хавари (54) е образована британка. Таа излезе од првиот брак во мај 2016 година затоа што, како што вели, всушност станала имала во бракот пријателски сојуз без секс, наместо вистински брак. Керол откри за британските медиуми дека на летниот годишен одмор со нејзината сестра во Египет, се запознала со Атеф (49), сопственик на хотел и туристичка агенција, со која започнала романса.

Од Атеф била фасцинирана, вели таа, од неговата посветеност кон неа и машката самодоверба, а Керол ја привлекол до тој степен што се вратила во Египет шест месеци откако се вратила во Шкотска, ризикувајќи да ја изгуби работата. Денес тие се заедно, живеат на трасата Британија – Египет. Керол истакнува дека она што ја прави среќна за Атеф е фактот дека тие имаат секс секој ден, и дека односите најмногу ги иницира таа.

– Посакувам да имав односи неколку пати на ден, но едноставно не успеваме да најдеме доволно слободно време. Не знам зошто британското општеството отсекогаш ја имало оваа предрасуда дека мажите копнеат по секс, додека жените не се грижат за тоа. Мојот сопруг е многу привлечен за мене, па има смисла дека кога и да мислам на него, мислам и на секс “, вели Керол, додавајќи дека има уште многу пати кога Атиф одбива секс затоа што е премногу уморен или едноставно нема време да го стори тоа.

– Атеф е муслиман, но смета дека е супер кога жената има толку жестока нагон. Исламот има многу поздрав однос со интимноста во бракот отколку христијанството. Исламот охрабрува колку што е можно повеќе секс во брак – вели Керол, додавајќи дека дури и кога Атеф има непредвидена работна што го предизвикува да ја помине ноќта во хотел, таа оди кај него и спие во собата на директорот, дури и ако треба да работи рано наутро.

Патем, Керол додава дека имала хистеректомија пред осум години затоа што страдала од ендометриоза, поради што никогаш не можела да има деца. Сепак, нејзината состојба не влијаела врз нејзината желба. Кога била помлада, вели таа, се загрижила дека има нешто лошо кога имала толку незаситно либидо.

„Јасно ми е денес дека нема ништо анормално во мојата желба, но општеството со своите норми упорно се обидува да им го одземе и на жените право на секс“, вели Керол. Керол истакнува дека дури и промените во нејзиното тело кои доаѓале со возраста не влијаат на интересот на нејзиниот сопруг.

– Колку сте постари, логично, толку повеќе има причини поради кои треба да се грижите. Стомакот не ми е веќе цврст, како бутовите, јас сум со прекумерна тежина. Сепак, тоа е друга работа што ја обожавам за Атеф – тој ме тера секогаш да се чувствувам убаво. Го подобрува нашиот сексуален живот многу, затоа што сум сигурна дека не го осудува моето тело и дека воопшто не му пречи. Не дозволувајте смешен целулит да ви го уништи сексот – вели Керол, додавајќи дека таа и Атеф исто така ја одржуваат страста за брак во жешките пораки што ги разменуваат секојдневно.

И Хејли Гербут (52) е една од жените која не издржува ден без секс. Таа и нејзиниот сопруг Морис (54) имаат многу тешки распореди – родителите се на три деца и баби и дедовци кои имаат четири внуци, но не дозволуваат да помине ден без секс. Хејли вели дека менопаузата не ја намалила нејзината желба, или дека чувањето на нејзината внука ја тера да заборави на сексот. Напротив, вели таа, нејзиното либидо е посилно од многу 20-годишници.

Кога ќе имаат слободен ден, вели Хејли, тие обично водат љубов барем три пати во денот, а Хејли е обично таа што ја иницира односот.

– Сакам секс и покрај митот дека жените на моја возраст не треба да бидат заинтересирани за секс. Јас не ги разбирам жените кои велат дека се премногу уморни во вечерните часови – станувам секој ден на 6, одам на трчање, работа, чувам внуци и секогаш имам доволно енергија да водам убов. Јас сè уште не можам да му одолеам на Морис. Ако нашиот дневен распоред е премногу со обврски, откажувам некои од обврските за да можеме да имаме неколку часа за двајцата.

И Морис често се прашува од каде потекнува мојата енергија, но тоа никогаш не ме оптоварува – открива Хејли. Таа и Морис, патем, се забавуваа кога беа во своите дваесетти години, добија ќерка, потоа раскинаа, а шест години потоа се смирија и се венчаа.

– Моногамијата не треба да ги спречува паровите да уживаат меѓусебно. И, секако, ги забележувам убавите момци, но јас сум сопругата на Морис и тоа е граница која не ја преминувам. Исто така, ваѓно е што Морис ме поддрѓува и ми е посветен за потоа да се чувствувам убаво “, заклучи Хејли.