Сопругата на израелскиот премиер, Сара Нетанјаху потпишала договор со државните обвинители, за признавање на вината во случајот за илегална испорака на јадења.

Со тоа таа избегна обвинение за измама, но признала помал престап и ќе плати 15.000 долари, вклучително и 10.000 долари казна, а останатото ќе биде вратено на државата, пренесуваат израелските медиуми.

Пред една година таа и еден вработен во резиденцијата беа обвинети за измама и злоупотреба зошто потрошиле 100.000 државни фондови на јадења од скапи ресторани иако во резиденцијата има готвач. Во тој случај не е дозволено испорака на јадења.

Тие наводно лажно претставувале присуство на готвач од септември 2010 до март 2013 година, со цел на порачките да плаќаат со државни пари. Нејзиниот соработник, Езра Саидоф ќе плати казна од 2.765 долари.

извор: Makfax