Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Попладне и кон крајот на денот во западните делови ќе има услови за слаб локален дожд. Минималната температура ќе биде во интервал од 11 до 19, а максималната од 26 до 34 степени.

Во Скопје ќе биде сончево со мала облачност и со умерен северен ветер. Температурата ќе се движи од 16 до 30 степени.

Од сабота следува период на стабилно време со постепен пораст на температурата.

извор: Makfax