Времето денеска ќе биде сончево и релативно топло со слаб, а долж Повардарието ќе дува умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 13 до 22 степена.Во Скопје ќе биде сончево со слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе достигне до 17 степени.

Утре времето ќе биде сончево и релативно топло време со мала до умерена локална облачност. Во петок ќе преовладува облачно време со локални врнежи од дожд, а на планините од снег. Во сабота ќе има повремени слаби врнежи од снег ќе има и на некои пониски места. За време на викендот ќе дува засилен, а повремено и силен ветер од североисточен правец што ќе предизвика значително опаѓање на температурата.

извор: Makfax