Времето претпладнево ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а во текот на денот облачноста ќе се намалува.

Вдолж Повардарието ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Во вечерните часови по котлините ќе започне да се формира магла. Максималната температура ќе достигне од 9 до 14 степени, јави УХМР.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и слаб северен ветер. Максималната температура ќе достигне до 10 степени.

извор: Makfax