Фолк пејачот Дарко Лазиќ е повреден во средата вечер околу 22.45 часот на приватна прослава во Улицата 27 март во селото Умчари, село Грочка.

Курир јавува дека пејачот Дарко Лазиќ бил претепан вечерва околу 22.40 часот во населбата Умчари во близина на Белград, кога непознати напаѓачи го чекале, по што пукале со огнено оружје.

Дарко Лазиќ не бил повреден од огнено оружје, двата куршуми не го погодиле.

Курир јавува дека Лазиќ дошол во Умчари на приватна прослава, каде што требало да пее. Сепак, Лазиќ и неговиот возач биле пресретнати од автомобилот караванот “А4 А” во темна боја, во кој биле  4-5 лица кои биле вооружени.

Напаѓачите го испрскале со солзавец, а потоа физички го нападнале. Тие го тепале по телото и главата со раце и нозе, а неговиот возач добил удар со пиштол во главата. Кога биле соборени на земја, биле претресени и потоа напаѓачите се оддалечиле од местото на настанот со голема брзина.

Според “Новости” по инцидент со солзавец, едно лице вперило пиштол во насока на Миљан Врачевиќ, кој го турнал оружјето, кое испукало два куршуми во правец на Лазиќ.

Дарко и Миљан се транспортирани во болница со повреди од солзавец. Полицијата спроведе истрага, по што деталите за овој инцидент ќе бидат познати.