Седум членки на Советот за безбедност на Обединетите Нации гласаа против рускиот предлог да се свика итна седница посветена на инцидентите во керчската теснина.

Кина, Русија, Казахстан и Боливија го поддржаа рускиот предлог, а четири земји беа воздржани, пренесе руската новинска агенција „ТАСС“.

извор: Makfax