Вистинско решение за вас во жешки летни месеци е токму оваа торта сладолед која за 10 минути може да се најде пред цело семејство, ненадејни гости или едноставно уживање во попладневи часови со кафе, сок…

Нема потреба од вклучување рерна, ниту рингла, доволно е само миксер и потребните состојки, а тоа се:

– 500 мл слатка павлака

– 150 г мелени бисквити

– 125 г јафа бисквити

– 2 банани

– 150 г малини или овошје по ваш избор

Глазура: – 100 г чоколадо за готвење

– 3 лажици масло

– 2 лажици млеко

За начинот на подготовка погледнете го видеото…