Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1742 тестирања, а регистрирани се 130 нови случаи на ковид-19, 152 оздравени и починати се двајца пациенти.

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 12970,  бројката на оздравени пациенти е 9513, на починати е 549, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2908. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5458, активни 905

• Куманово 1295, активни 286

• Дебар 226, активни 67

• Штип 1061, активни 258

• Прилеп 370, активни 43

• Тетово 1154, активни 158

• Струга 525, активни 171

• Велес 243, активни 27

• Битола 187, активни 73

• Охрид 315, активни 72

• Кавадарци 160, активни 105

• Гостивар 678, активни 298

• Гевгелија 31, активни 13 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 7 на Богданци)

• Струмица 53, активни 24

• Крива Паланка 30, активни 5

• Радовиш 38, активни 10

• Крушево 16, активни 1

• Кочани 128, активни 29

• Пробиштип 71, активни 19

• Демир Хисар 60, активни 37

• Македонски Брод 65, активни 44

• Пехчево 8, активни 2

• Берово 16, активни 7

• Валандово 7, активни 1

• Виница 56, активни 41

• Делчево 14, активни 9 (4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 15, активни 1

• Свети Николе 261, активни 61

• Кичево 247, активни 128

• Ресен 146, активни 1

• Неготино 36, активни 12 (10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)