Во последните 24 часа се направени 1279 тестирања, а регистрирани се 153 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-66, Куманово-13, Штип-13, Прилеп-2, Тетово-20, Струга-7, Битола-1, Охрид-7, Крива Паланка-1, Кочани-1, Пробиштип-1, Свети Николе-3, Кичево-6, Ресен-12.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 5595, бројката на оздравени пациенти е 2166, на починати е 265, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3164.

Од вчерашните тестирања три се контролни, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

•       Скопје 2730, активни 1800
•       Куманово 723, активни 268
•       Дебар 83, активни 31
•       Штип 290, активни 184
•       Прилеп 240, активни 20
•       Тетово 603, активни 355
•       Струга 389, активни 107
•       Велес 171, активни 30
•       Битола 44, активни 15
•       Охрид 131, активни 107
•       Кавадарци 11, активни 5
•       Гостивар 91, активни 52
•       Гевгелија 10, активни 4 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
•       Струмица 13, активни 9
•       Крива Паланка 13, активни 7
•       Радовиш 4, активни 0
•       Крушево 6, активни 3
•       Кочани 63, активни 27
•       Пробиштип 14, активни 9
•       Демир Хисар 1, активни 0
•       Македонски Брод 3, активни 1
•       Пехчево 5, активни 2
•       Берово 2, активни 1
•       Валандово 6, активни 4
•       Виница 3, активни 0
•       Делчево 1, активни 0
•       Кратово 4, активни 1
•       Свети Николе 20, активни 18
•       Кичево 16, активни 12
•       Ресен 85, активни 83
•       Неготино 20, активни 9 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)