Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала изутринава го погоди полуостровот Камчатка на рускиот далечен исток.

Според Руската академија за геофизички науки епицентарот на земјотресот бил во централниот дел на Полуостровот односно на 14 километри западно од селото Есо на длабочина од 353 километри. Потресот е регистриан во 6.41 часот по московско време.

извор: Makfax