Силен земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди Алјаска.

Земјотресот е регистриран на длабочина од 13 км, пренесува „Спутник“.

Властите издадоа предупредување за цунами за јужна Алјаска и полуостровот Алјаска, од влезот на Кенеди до преминот Унимак.

Засега нема пријавени штети или жртви.

извор: Makfax