„Никогаш нема да го повторам тоа што го направив. Се колнам  пред вас. Јас се сменив, се вработив, се оженив … Медиумите ми го уништија животот“.

Со овие зборови, Нинослав Јовановиќ, ака Малчанскиот бербер, осомничен дека шест дена ја држеше 12-годишната Моника Каримановиќ во заложништво, се бранеше во белградскиот Виш суд кога му беше судено кон крајот на минатата година за прогон и малтретирање на жени преку социјалните медиуми, пренесува Блиц.

Додека повеќе од 300 полицајци, хеликоптерска единица, трагачи на кучиња и голем број граѓани во моментов трагаат по Нинослав Јовановиќ и малата Моника, невозможно е да не се потсетиме како Малчарскиот бербер зборуваше нежно на своето последно судење за тоа како се сменил и никогаш повеќе нема да стори нешто лошо.

Сепак, Малчанскиот бербер, како опасен предатор кој е сексуално возбуден да ги исече своите жртви, на својот профил на Фејсбук имал голем број жени и девојки како пријатели, а тој отворено дал, да кажам најмалку, гадни коментари.

По бројните текстови за него, една фризерка го препознала и пријавила во полиција бизарните пораки што ги добила од него!

Тој беше уапсен набргу после, во октомври, откако беше пријавен дека на повеќе жени им испраќал пораки. Сопственичката на фризерски салон во Ниш изјави дека тој побарал од неа да истриже девојче, за кое тврдел дека е негова ќерка. Тој дури и испратил фотографии од девојката за која тврди дека е шишана, што се покажало како неточни …

Тој пишувал бизарни коментари на различни страници на фризерски салони во Србија, на фотографии од шишани деца: „Јас би ја скратил косата уште пократка“, „Имате убави раце, тие се уште поубави во косата и со ножици. Ве молам, дојдете на мојот профил, ве чекам за пријателство. .. “

Овие пораки можеби не се толку алармантни, но само бизарни, така што никој не знае дека има повеќе силувачи кои секогаш ги шишаат своите жртви пред силувањето …

Тогаш започна судењето на Малчанскиот бербер во едно сосема ново светло.

Еден уредно среден, средовечен човек, облечен во кошула, излегол на суд со главата благо поклоната. На прв поглед, не оставил впечаток на личност која може да малтретира, силува, измачува и мачи девојчиња на толку монструозен начин.

Во обраќањето пред судот, Јовановиќ се заколна дека „никогаш нема да направи повеќе штета“.

– Ветувам, нема да направам нешто такво повторно. Јас се сменив. Започнав работа во Грин, најдов жена, сакам да живеам нормален живот. Сè беше во ред сè додека репортерите повторно почнаа да пишуваат. Тие ми го уништија животот – велеше Јовановиќ.

Со молење на изразот на лицето и начин на говор, гестови и спуштени раменици, Јовановиќ даде се од себе за да ги убеди присутните дека не е монструм, дека тој не е човек што повторно ќе киднапира, силувал, тепа девојки, им се заканува…

Тој беше изведен на сослушувањата, придружуван од полицијата, бидејќи тој беше во притвор, а како што рече тој, во судницата е сосема поинаков од суровиот и изопачен бербер кој јавноста го знаеше.

Се ќе направам само за да не се најдам повторно во затвор – рече тогаш Јовановиќ, а потоа, девет месеци подоцна, тој повторно отиде на својот манијакален марш. Тој ја пронајде 12-годишната Моника, слаба и ранлива девојка, лесна цел. Ја киднапира, додека несреќното дете одеше на училиште и ја однесе …

Досега, полицијата открила дека тој се задржал на неколку места – во украден автомобил, напуштена куќа – и се верува дека сè уште е со него, некаде во шумата, на недостапен терен подалеку од очите на јавноста, додека полицијата интензивно пребарува за нив. ..