Со оглед на годините и обврските околу дететот се шпекулираше дека Серена би можела да му каже збогум на тенисот, но “ТМЗ” ја пренесе нејзината изјава дека не размислува за повлекување од белиот спорт.

Помалата од сестрите Вилијамс во својата кариера има осовено 23. грен слем титули и моментно е втора тенисерка во светот.