Семејството на Џејкоб Блејк добива закани откако 29-годишниот Афроамериканец беше застрелан седум пати во грбот од бел полицаец во Кеноша, Висконсин, изјави таткото на ранетиот во средата, пренесува Си-ен-ен.

„Ме растажува што луѓето не го разбираат типот на притисок под кој е ова семејство и што чувствува остатокот од семејството“, изјави Џејкоб Блејк Постариот, додавајќи дека неговиот помал син е хоспитализиран поради депресија.

Веста доаѓа во време кога семејството на Блејк планира мирен протест „Правда за Џејкоб“, кој вклучува акција за собирање храна во заедницата, регистрација на гласачи, чистење на соседството и зацелувачки круг на местото на пукањето.

„Тој се држи некако, брат. Полека почнуваат да му се враќаат расположението и друштвеноста. Неговата личност почна да ја развеселува болницата и сите гледаат кој е всушност малиот Џејк“, вели чичкото на ранетиот, Џастин Блејк, за „Си-би-ен њуз“.

Во вторникот, семејството го избегна претседателот Трамп кој го посети градот и ги обиколи областите уништени од протестите по пукањето во Блејк.

„Не ни требаат дополнителни болка и поделба од претседател поставен да ја унапредува својата кампања на штета на нашиот град“, рече Џастин Блејк.

Џејкоб Блејк беше застрелан од полицајци кои одговориле на повик на 911 година во Кеноша. Виралното видео од инцидентот го покажува Блејк како оди до возачката врата на својот џип по кусата расправија со тројца локални полицајци. Како што посега кон возилото, се гледа полицаецот од Кеноша, Рустен Шески, кој истрелува седум куршуми во грбот на Блејк.

извор: Makfax