Семејството на ирската тинејџерка пронајдена мртва во малезиска џунгла соопшти дека нема да бараат кривична истрага за нејзината смрт.

Малезиските власти потврдија дека телото на Нора Кворин било пронајдено 10 дена откако таа исчезна околу 2,5 километри од одморалиштето во дождовната шума во Серебан, каде што била на одмор со семејството.

Локалната полиција соопшти дека ги очекува резултатите од обдукцијата во текот на денот.

Адвокатот на семејството, Санкара Н. Наир, рече дека нема да бара истрага бидејќи во Малезија, како и во повеќето земји, тоа треба да го направи самата полиција.

Британска добротворна организација која им помага на семејствата на луѓе кои исчезнаа или се убиени во странство, фондот „Луси Блекмен“, рече дека семејството првично се сомневало дека исчезнувањето на Нора е поврзано со некакво кривично дело, бидејќи таа била многу ранлива и никогаш претходно не го напуштила своето семејство доброволно.

извор: Makfax