x

Сезоната ќе продолжи со ригорозни правила: Играчите ќе немаат секс, нема дружење, туширање дома

Чудни правила се подготвуваат за продолжување на германската Бундеслига, но сето тоа за заштита на сите играчи, стручниот штаб и судиите поради пандемијата од коронавирусот. Сепак, тоа на хартија и може да се исполни, но на теренот е јасно дека ќе има дуели, стартови, и контакти… Тоа е неизбежно.

Меѓутоа за продолжување на првенството, играчите ќе мора да ги почитуваат ригорозните правила, а ќе тоа се:

 • играчите ќе се тестираат два пати неделно
 • контактите ќе бидат минимални во текот на теренингот и на состаноците
 • играчите ќе носат сопствена храна од дома и сопствени шишиња за вода
 • туширањето ќе се одвива дома и ќе мораат самите да ја перат опремата и копачките
 • играчите ќе носат маски, мора да ги дезинфицираат рацете и ќе им биде измерена температура пред секој меч
 • играчите од домашниот тим на стадион ќе доаѓаат со сопствени автомобили
 • останувањето во соблекувалната мора да биде сведен на минимум, договорањето ќе се одвива на терен
 • гостинските играчи по завршување на мечот ќе се тушираат на дистанца од минимум два метри
 • приватните разговори ќе се одвиваат на растојание од два метри
 • екипите нема да бидат во тунелот во исто време, нема ракување и нема тимски фотографии
 • замените на клупата ќе бидат на растојание од 2-3 столчиња
 • играчите кои ќе бидат во хотел, ќе мора да избегнуваат секакви контакти
 • копчињата на лифтовите ќе се притискаат со лакати
 • нема користење собен сервис во хотелите
 • играчите мора повеќе време да минуваат во своите домови
 • дозволени се само одредени посети (лекар, бејбиситер, куќна помошничка)
 • секс и бакнеж со партнерот кои имаат било какви симптоми се забранети
 • не смеат да делат пешкири, садови, пијалоци и постелнина со другите членови на семејството
 • играчите ќе киваат и кашлаат на дистанца

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата