Владеењето на хороскопскиот знак Вага започна на 22 септември, што се совпаѓа со доаѓањето на есента. Едниот циклус завршува полека, а другиот започнува – и по природа и во животот на сите знаци на Зодијакот. Астролозите велат дека треба да се опуштиме, да бидеме насмеани и подготвени да ја поздравиме транзицијата што следува.

Овен

Во овој период се чувствувате подобро отколку што мислите. Во бизнисот, ви се насмевнува успех, а во партнерствата ќе ја зајакнувате блискоста. Ако сте осамени, големи се шансите да го промените тој статус во овој период. Финансиски ве чека стабилност.

Бик

Можностите ќе доаѓаат од сите страни и ќе бараат од вас да донесете тешки одлуки. „Измери трипати, пресечи еднаш“ – оваа народна поговорка треба да биде твојата единствена sвезда водилка до третата декада на октомври. Бидете внимателни и не пропуштајте големи можности заради вашата тврдоглавост и мракот што често го зрачите и прифатете ги оние од кои ќе ве боли глава во наредните месеци.

Близнаци

Иако Вагата е мирен знак, таа ќе поттикне одмазда и желба да се борите за правда по секоја цена. Ќе ве исцрпи енергично и колку и да се грижите за „некои работи конечно да се ослободите“, запрашајте се дали вреди толку труд. Потсетете се како изгледа да се гледа животот од посветла страна, ќе уживате.

Рак

Се откажавте од некои желби и сега сте среќни и релаксирани што запознавте нови убави настани. Поради некои потези што ги правевте во минатото, плативте премногу висока цена, но исто така научивте лекции. Доаѓа период кога небото ќе ве награди со пријатни изненадувања на полето на љубовта, работата, финансиите и здравјето.

Лав

Дури и да не сте планирале да се заљубите, нема да можете да го избегнете тоа до третата декада од октомври. Вашето срце ќе чука брзо поради некоја нова личност која ќе зачекори во вашиот живот, како и поради креативните идеи што ќе ги окупираат вашите мисли. Ако сте со уметничка професија, очекувајте јавна пофалба и поддршка.

Девица

Во следниот месец, ќе пукнете со позитивна енергија што ќе ја пренесете на сите луѓе во вашата околина. Иако не е во ваша природа да бидете трпеливи и да им простувате на оние што ве повредиле, во овој период лесно ќе дозволите некои луѓе да излезат од вашиот живот без да мора да им се одмаздите за злосторствата што ви ги сториле.

Вага

Уживајте, ова е ваше време, но понекогаш „повлечете го чкрапалото“ и не однесувајте се како да сте ѕвезда на сцената. Во вашата околина има луѓе кои ве гледаат во очи и ќе ја искористат секоја можност барем малку да ви ја расипат среќата.

Шкорпија

Вашето трпеливост истекува и сакате веднаш да добиете одговори на сите ваши прашања. Вагата е таму за да ве предупреди дека понекогаш треба да чекате, но нема да обрнете внимание на тоа. За среќа, ѕвездите се во ваша корист, особено во бизнисот. Ако планиравте да ја смените работата, сега е време. Во љубовта, ќе запознаете личност од минатото која ќе ве потсети дека страста меѓу вас не исчезнала.

Стрелец

До почетокот на третата декада од октомври, ќе живеете во облаци, без желба да се соочите со реалноста. Сепак, Вагата од време на време ќе ве потсетува дека не треба да дозволувате работите да ви се оддалечат. Плаќајте ги сметките на време, барем повремено средете го просторот во кој живеете, поканете пријатели и членови на семејството – не очекувајте „коцките“ да се вклопат заедно, како што ви одговара, без трошка ваш ангажман.

Јарец

Колку и да ви „помагаат“ настаните во емоционалното поле, проблемите на работа и финансиите ќе ви создадат главоболка. Деловниот успех што го очекувавте ќе биде отсутен, а со тоа и подобрувањето на финансиската состојба. Бидете трпеливи до третата декада на октомври, тогаш ситуацијата ќе се сврти во ваша корист.

Водолија

Вие сте заглавени во минатото и не знаете како да излезете. Одеднаш ќе ве бомбардираат со информации за стара љубов од сите страни и нема да можете да одолеете на мислите што можело да се случи, а не се случило …ќе се преиспитате каде погрешивте, но нема да добиете одговор. Сето ова ќе влијае на вашето здравје и недостаток на концентрација на работа.

Риба

Ќе се чувствувате одлично во овој период, полн со младешка енергија и големи планови за во иднина. Ќе ширите оптимизам во деловно, пријателско и семејно опкружување, а околината ќе ви биде благодарна за тоа. Ако сакате да промените нешто во вашиот живот, сега е вистинското време, бидејќи ѕвездите ви нудат голема поддршка.