Околу 6.000 луѓе се евакуирани во Тибет поради свлечиште кое го попречило текот на реката Јарлунг Канпо, соопштија властите.

Се уште нема податоци за повредени и жртви.

Езерото кое се формирало од реката предизвикало одрон кој достигнал висина на водопат од 40 метри, пренесе АП.

извор: Makfax