Со сослушување на сведокот Елизабета Јосифовска,  која била заменичка на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, денеска во  Основниот кривичен суд Скопје продолжи рочиштето за случајот „Рекет“.

Обвинителката Јосифовска го потпишала позитивното мислење за враќање на пасошот на Јордан Камчев, обвинет во предметот на Специјалното јавно обвинителство, „Империја“.

Таа посочи дека потпишувала процесни мислења, а наредите за истрагата и обвиненијата ги потпишувала само Јанева.

Случајот го води судијката Васка Николовска-Масевска и се наоѓа во доказна постапка.

Досега како сведоци во судот исказ дадоа бизнисменот Јордан Камчев, неговата сопруга Ана Камчева, сметководителката во приватните фирми на Камчеви, новинарот Христијан Баневски од телевизија 1ТВ и други.

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во октомври годинава поднесе обвинение против Бојан Јовановски, Катица Јанева и Зоран Милевски.

Првообвинетиот Јовановски се сомничи дека сторил кривично дело „перење пари и други приноси од казниво дело“, а Јанева и Милевски за „примање награда за противзаконито влијание“. Второобвинетата Јанева се товари и дека сторила и кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“.

На првото рочиште за „Рекет“, што се одржа на 3-ти овој месец, третообвинетиот Зоран Милевски-Кичеец призна вина, по што беше осуден на три години затвор.