Московскиот Пресненски суд го осуди рускиот блогер Владислав Синица, кој беше обвинет за екстремизам поради своите твитови во кои им се заканува на децата на руските полициски службеници, на пет години затвор, пренесува ТАСС.

„Судот донесе одлука да го прогласи Синица за виновен и да му изрече казна затвор од пет години во колонија со општ режим“, рече судијата.

За време на усната расправа, јавните обвинители бараа затворска казна од шест години за блогерот, кој се изјасни дека не е виновен по обвиненијата.

Според обвинението, Синица една недела објавувал твитови поврзани со екстремизмот. На 31 јули Синица објавил повици до социјалните мрежи под прекарот Макс Стеклов повикувајќи ги луѓето да почнат со насилство врз децата на спроведувачите на законот.

Истражниот комитет смета дека неговите постапки имале цел да поттикнат непријателство и омраза против сите спроведувачи на законот и нивните семејства.

Адвокатот Денис Тихонов за ТАСС изјави дека блогерот ќе ја обжали казната во Градскиот суд во Москва и во Европскиот суд за човекови права.

 

 

извор: Makfax