Русија ќе стане првата земја во светот што регистрираше вакцина против болеста Ковид-19 под името „Спутник V“, пренесува „Спутник“. Вакцината е произведена од институтот „Гамалеја“ и во моментов е во трета фаза на тестирање.

Белорусија ќе биде првата земја што ќе ја добие руската вакцина „Спутник V“, објави прес-службата на претседателот Лукашенко по неговиот разговор со рускиот претседател Владимир Путин.

Според белоруската новинска агенција „Белта“, Путин и Лукашенко разговарале за ситуацијата во Белорусија и се согласиле земјата да учествува во третата фаза од тестирање на руската вакцина против коронавирусот.

извор: Makfax