Руската вакцина Спутник V против КОВИД-19 е ефикасна повеќе од 90%, рече во понеделникот претставник на Министерството за здравство, повикувајќи се на податоци собрани од вакцинации на јавноста, наместо од тековно испитување, јави Ројтерс.

Коментарите уследија по изјавата претходно во понеделникот од страна на развивачите на вакцини Pfizer Inc и BioNTech BNTX.O, кои рекоа дека нивната експериментална вакцина COVID-19 е ефикасна повеќе од 90%.

„Ние сме одговорни за следење на ефективноста на вакцината Спутник V кај граѓаните кои ја примиле како дел од програмата за масовна вакцинација“, рече во изјавата Оксана Драпкина, директор на институт за истражување при Министерството за здравство.

Извор: Ројтерс