x

Ролан Гарос мора да се одржи, па макар и без публика

Претседателот на Француската тениска федерација, Бернард Гуидичели, не ја исклучи можноста Францускиот опен оваа есен да се одигра без публика и покрај тоа што Министерката за спорт на Франција изјави дека таквиот начин на организација на овој настан е бесмислена.

Уште во март, Ролан Гарос беше преместен од крајот на мај за периодот 20 септември – 4 октомври, што ги налути организаторите на другите турнири што се планирани за овие датуми. Во пракса, Гуидичели уште еднаш откри колку е важно турнирот да се одржи, пред се од финансиска гледна точка, без да се одбијат какви било опции за одржување на истиот.

“Ние не отфрламе никаква опција. Ролан Гарос е приказна за натпревари и тенисери. Турнирот се емитува на телевизија и милиони гледачи низ целиот свет ќе го чекаат. Да се ​​организира турнирот зад затворени врати ќе ни овозможи да реализираме дел од деловниот модел – правата кон телевизиите. Ова не може да се игнорира“, рече Гуидичели.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата