Пејачката Ријана купила респиратор и го испратила кај нејзиниот татко откако дознала дека е позитивен на коронавирус и дека има треска.

Роналд (66), кој во меѓувреме оздраве, ги пречекал новинарите во сина поло маица и кариран шорц.

„Можев да ја почувствувам температурата во носот, на устата, чувствував треска насекаде… Искрено, мислев дека ќе умрам“, раскажува Роналд за „Сан“.

 

View this post on Instagram

 

Rihanna sues her dad for exploiting their family name . . Rihanna‘s tumultuous relationship with her father has just taken a turn for the worse after the singer filed a lawsuit claiming her dad is exploiting her name to try and get rich. . . RiRi just filed the lawsuit against Ronald Fenty and a company called Fenty Entertainment. Rihanna, 30, has a business of her own named Fenty Beauty, which produces make-up and facial products. . . Rihanna claims her father, and another man named Moses Perkins, created an entertainment company and have been soliciting business acting as agents of the singer. . . The star says she has nothing to do with Fenty Entertainment, and that “Although Mr. Fenty is Rihanna’s father, he does not have, and never has had, authority to act on Rihanna’s behalf.” . . Rihanna claims some of the erroneous bookings by her father includes a $15 million tour in Latin America and two concerts at Staples Center in Los Angeles and T-Mobile Arena in Las Vegas for $400,000. . . In both cases, she claims to have nothing to do with the bookings. She also says Ronald claimed he ran the business offers by Rihanna’s actual label, Roc Nation, but the singer argues nobody from Roc Nation was ever made aware of anything Ronald was doing. . . In 2018, Ronald tried to trademark the phrase “Fenty” for a line of boutique hotels, but it was shot down by the U.S. Patent & Trademark Office. . . Rihanna claims she has sent many cease and desist letters to her father and his business partner, but they did not stop. She is now forced to file a lawsuit and wants an injunction against her father, as well as unspecified damages. . . Rihanna has discussed her rocky relationship with her father in the past, claiming she witnessed Ronald abusing her mom when she was a child. She told Oprah that she once witnessed her mother suffer a broken nose at the hands of her father.

A post shared by Instablog9ja (@instablog9ja) on

„Mојата ќерка секој ден ме проверуваше. Морам да кажам, многу те сакам, Робин. Таа направи многу за мене, го ценам тоа што го направи.”

Иако респираторот пристигнал во неговата куќа на Барбадос, тој не мора да го користи. По 14 дена тој бил отпуштен од изолациониот центар затоа што оздравел.

Со кучињата Ксена и Ебони покрај него, Роналд одмора во пространата куќа во Сент Џејмс што неговата богата и славна ќерка ја купи за него.

По стравот од смртта, тој им се обратил на следбениците: „Сакам сите да останат дома. Ова е сериозна ситуација. Посериозна отколку што сфаќаат луѓето. Ве молам, останете дома“.

Тој дури и ја повика локалната власт да престане со работа.

Досега на Барбадос се пријавени три смртни случаи на коронавирус, а Роналд бил еден од ретките заразени.

Фондацијата „Клара Лионел“ на Ријана најави дека ќе донира 5 милиони долари за да помогне во борбата против коронавирусот.

извор: Makfax