Состојки:
Бело пилешко месо
Тиквица
пиперка
Морков
Праз
Домат
маслиново масло
сол. бибер

Приготвување:
Белото месо се сече на мали парченца и се става на малку загреано масло во вог тава со капак да се пропржи. Сите состојки се сечкаат на тенки стапчиња, а доматот на коцкички. Кога е месото речиси обработено, се додаваат зеленчуците и кратко се динстаат заедно со месото. Се зачинува по желба и се сервира топло.