Италија денеска достигна нов рекорд со 40.902 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, соопшти Министерството за здравство.

Министерството, исто така, објави дека во последните 24 часа 550 лица починале, а вчера овој број беше 636.

Од почетокот на епедемијата во Италија од коронавирус заболеле 1,1 милиони луѓе, а 44.139 починале.

Најтешко погоден регион е Ломбардија, каде денес се потврдени 10.634 нови случаи, наспроти вчерашните 9.291.

извор: Makfax