Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1683 тестирања, а регистрирани се 591 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-218, Куманово-47,  Штип-21, Прилеп-26, Тетово-28, Струга-2, Велес-24, Битола-36, Охрид-2, Кавадарци-9, Гостивар-46, Струмица-22, Крива Паланка-4, Радовиш-1, Крушево-2, Кочани-9, Пробиштип-3, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-1,  Валандово-5, Виница-10, Делчево-5,  Кратово-1, Свети Николе-16, Кичево-29, Ресен-6, Неготино-15.  

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 439 оздравени пациенти од: Скопје-102, Штип-22, Прилеп-42, Тетово-49, Струга-21, Велес-36, Охрид-51, Кавадарци-22, Гостивар-2, Гевгелија-2,  Струмица-33, Крива Паланка-6, Радовиш-2, Кочани-20, Пробиштип-5, Пехчево-1, Берово-5, Свети Николе-4, Неготино-14.

Починати се 40 лица, десет пациенти од Скопје (66, 66, 76, 61, 51, 72, 52, 83, 49 и 84г), двајца од Куманово (77 и 77г), тројца од Штип (70, 62 и 80г), пет од Прилеп (63, 62, 66, 54 и 64г), еден пациент од Тетово (55г), двајца од Струга (56 и 60г), тројца од Велес (70, 51 и 89г), тројца од Битола (69, 69 и 71г), двајца пациенти од Кавадарци (67 и 78г), тројца од Гостивар (71, 65 и 81г), еден пациент од Дојран (ПЕ Гевгелија -56г), еден од Струмица (84г), еден од Крушево (76г), еден од Свети Николе (68г) и двајца пациенти од Кичево (75 и 81г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 47636, бројката на оздравени пациенти е 27803, на починати е 1345, а бројот на активни случаи изнесува 18488. Денеска се евидентираат пет контролни теста од вчера, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 20849, активни 8614

• Куманово 3101, активни 890

• Дебар 418, активни 102

• Штип 2199, активни 509

• Прилеп 2180, активни 879

• Тетово 3181, активни 1032

• Струга 1097, активни 289

• Велес 1469, активни 762

• Битола 1381, активни 731

• Охрид 1157, активни 486

• Кавадарци 895, активни 404

• Гостивар 1788, активни 605

• Гевгелија 573, активни 221 (32 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 106 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1379, активни 637

• Крива Паланка 333, активни 104

• Радовиш 344, активни 128

• Крушево 70, активни 39

• Кочани 1031, активни 320

• Пробиштип 294, активни 94

• Демир Хисар 148, активни 69

• Македонски Брод 131, активни 27

• Пехчево 87, активни 26

• Берово 285, активни 77

• Валандово 142, активни 49

• Виница 287, активни 133

• Делчево 353, активни 168 (88 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 128, активни 82

• Свети Николе 663, активни 195

• Кичево 969, активни 445

• Ресен 349, активни 135

• Неготино 355, активни 236 (32 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1683 теста се преку: ИЈЗ-692, ЦЈЗ Скопје-33, Авицена-0, Биотек-46, МАНУ -130, Жан Митрев (Филип Втори)-199, Систина со PCR метода -311, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-38, Инфективна клиника-6, ГАК-0, Синлаб-207, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -21, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 293.872 тестирања на Ковид -19.  

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 529

• Гази Баба – 1216

• Аеродром -1294

• Карпош – 1110

• Центар – 1083

• Кисела Вода – 1050

• Ѓорче Петров – 713

• Бутел – 454

• Шуто Оризари – 146

• Студеничани – 41

• Сарај – 118

• Арачиново -27

• Илинден – 212

• Сопиште – 63

• Чучер Сандево – 92

• Петровец –90

• Зелениково -55

• Странец – 149

• Нераспределен- 172