Во изминатите 24 часа се евидентирани 255 нови случаи на инфекција со коронавирус, а бројот на активни случаи во Хрватска е вкупно 1689.

Меѓу нив, 127 пациенти се во болница, од кои 13 се на респиратор.

Нема починати лица.

Од 25 февруари 2020 година, кога е забележан првиот случај на инфекција во Хрватска, досега се евидентирани вкупно 7.329 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 168 починале, а 5.472 оздравеле.

Во моментов има 5929 лица во самоизолација. До денес, тестирани се вкупно 144.521 лица, од кои 2.397 во последните 24 часа.

Во округот Сплит-Далмација има најмногу заразени лица – дури 75. Следен е Загреб со 44 нови случаи, а зголемување на бројот на заразени лица е забележано и во Истра.

извор: Makfax