Во изминатите 24 часа се регистрирани 116 нови случаи на инфекција со коронавирус, така што бројот на активни случаи во Хрватска е 1.204.

139 лица се во болница, а осум пациенти се на респиратор.Во изминатите 24 часа, тестирани се 1.338 лица, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита.

извор: Makfax