x

Реал ја прекина црната серија со победа во Тел Авив

По три последователни порази, кошаркарите на Реал (М) успеаја да се рефабилитираат со голема победа на гостувањето во Израел против еден од најдобрите тимови во Евролигата и оваа година. Макаби ТА не успеа да најде начин да ја продолжи црната серија на гостите и загуби пред своја публика со 77:81.

Одlичен меч кај Реал одиграа Рандолф и Козер кои беа предводници до оваа нова победа, иако во финишот домашните се обидоа да донесат мала неизвесност, кој абрзо беше расчистена. Рандолф средбата ја заврши со 19 поени, а Козер и Томпкинс постигнаа по 12. Кај Макаби неверојатен беше Вилбекин кој постигна 21 поен.

Кошаркарите на Олимпијакос вечерва пред своја публика ја совладаа Басконија со 80:70. Играч на мечот кај домашните беше Рубит кој заврши со 19 поени.

Претходно, кошаркарите на Фенербахче направија огромен пресврт на средбата кај Алба и на крајот славеа со 74:70. Важно е да се спомене дека домашните имаа убедлива предност по првиот дел и се чинеше дека се подготвени за голем резултат. Сепак, Фенер одигра импресивни втори 20 минути во кои направи разлика од 12 поени и на крајот успеа да слави.

Standings provided by Sofascore LiveScore

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата