x

Реал (М) и Бенфика во финалето на младинската ЛШ

real-mladinci

Младите фудбалери на Бенфика и Реал (М) ќе играат во големото финале на младинската Лига на шампиони на УЕФА. Денеска во полуфиналните натпревари Бенфика беше подобра од Ајакс со 3:0 со головите на Араујо, Ембало и Дантас.

Реал, пак, стигна до финалето со победа против Салцбург. Со головите што ги постигнаа Латас и Гутиерез, Реал го реши првото полувреме во своја полза. Салцбург намали со гол од пенал, но не успеа да се избори за реми.

Финалето е закажано за 25 август и ќе се игра во Нион.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата