x

Реал и Барса ги кратат платите за следната сезона за 30%

Реал Мадрид и Барселона планираат да преземат мерки за стабилизирање на финансиската состојба, со тоа што ќе следува ново намалување на платите.

Според изворот, двата клуба размислуваат да ги намалат платите на фудбалерите за 30% во сезоната 2020/2021. Претходно беше објавено дека каталонскиот клуб има намера да го намали списокот за плати за 230 милиони евра, така што намалувањето на платите за 30% ќе помогне да се постигне потребната сума.

Поради пандемијата на коронавирусот, многу спортски турнири, вклучувајќи го и шпанското првенство, се суспендирани. Во моментот на паузата, платите за играчите на Барселона се намалени за 70%, а за играчите на Реал Мадрид – од 10 на 20%.

sportmedia.mk

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата