Земјотрес со јачина од 5,5 степени по Рихтерова скала ја погодил Костарика, соопштиле од Европскиот сеизмолошки медитерански центар.

Засега нема информации за жртви или матерјална штета.

Како што јавува Ројтерс, земјотресот силно се почуствувал во престолницата на Костарика, Сан Хозе.