Tетовската полиција расветли 12 тешки кражби и две тешки кражби во обид и до Основното јавно обвинителство во Тетово поднесе кривична пријава против четворица тетовци – Б.Ќ.(28), Ш.И.(28), Џ.Г.(49) и М.К.(35), како и против 28-годишниот О.М. жител на тетовско Џепчиште.

Како што информираат од МВР, тројцата 28-годишници Б.Ќ, Ш.И. и О.М. се сомничат дека се сторители на кражбите, а М.К. и Џ.К. за прикривање.

Имено, Б.Ќ, О.М. и Ш.И. во периодот од 7 до 28 октомври годинава, насилно обивале колонијални продавници во Тетово, кршејќи ги бравите и катинарите од влезните врати и по пребарувањето одземале предмети и пари.

Другите двајца осомничени од нив ги купувале одземените производи.

Вкупната материјална штета што пријавените ја предизвикале со извршените кривични дела се проценува на 74.600 денари.

извор: Makfax